Jesienne porządki – okrywanie, nawożenie i sadzenie roślin

Nie zapominajmy o jesiennych pracach w ogrodzie.Warto go dobrze przygotować do zimy,żeby na wiosnę cieszyć się nim od nowa:).Choć chwasty o tej porze nie rosną tak szybko, wciąż powinno się je usuwać, by nie rozsiewały nasion.       Po pierwszych przymrozkach miejsca, gdzie zostały posadzone cebulki, trzeba przykryć 2–4-centymetrową warstwą kory lub torfu, suchymi liśćmi, słomą lub gałęziami świerkowymi.
  Nawożenie roślin

Uniwersalnym nawozem do stosowania jesienią jest kompost (można nim nawozić do końca listopada). Do nawożenia drzew i krzewów wykorzystać można dojrzały kompost, który rozprowadza się pod koronami roślin, lub nawozy fosforowe i potasowe (jesienią nie stosuje się nawozów azotowych, gdyż przedłużają okres wegetacji roślin, co może stać się przyczyną ich zmarznięcia).Nawozy należy rozłożyć wokół roślin w zasięgu korony, można je także płytko wymieszać z ziemią.

Ochrona roślin przed mrozem

Byliny zabezpiecza się przed mrozem jesienią, przed zamarznięciem gleby. Można zrobić to przez ściółkowanie gleby korą lub liśćmi, a także obornikiem. Ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności. Podlane i przycięte na wysokość ok. 15 cm rośliny okrywa się także gałązkami sosnowymi lub świerkowymi. Nasady traw wrażliwych na mróz także należy jesienią okryć gałązkami.
Byliny niezimujące w gruncie (dalie czy begonie, mieczyki, złocienie) trzeba wykopać, usunąć części nadziemne, zaś podziemne – kłącza, bulwy, cebule – lekko przesuszyć, dokładnie oczyścić i umieścić na zimę w suchym, przewiewnym, chłodnym pomieszczeniu – w temperaturze 5-10°C. Cebule należy przechowywać w skrzynkach wypełnionych torfem lub trocinami, ułożone tak, by się ze sobą nie stykały.
Niezależnie od okrywania niektóre rośliny warto chronić przez tzw. kopczykowanie, czyli obsypywanie nasady ziemią, liśćmi, korą lub trocinami – do wysokości 20–40 cm. Nawet jeśli ostra zima przemrozi pędy, na wiosnę gałęzie odbiją z dolnej, okrytej części rośliny. Tak warto zabezpieczyć hortensje, róże, powojniki, młode egzemplarze klonów palmowych, budleje i niektóre krzewy zimozielone- np. azalie japońskie i laurowiśnie.Popularnym materiałem do osłaniania krzewów nie w pełni odpornych na mróz jest agrowłóknina. Oprócz tego, że chroni przed przymrozkami, zapobiega też wysuszaniu roślin przez wiatr; przepuszcza powietrze, prawie nie nagrzewa się na słońcu i jest lekka.
W okresach suszy rośliny zimozielone oraz iglaste należy podlewać nawet zimą – w okresie odwilży, przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża roślinę na uschnięcie. Zaprzestajemy tego dopiero podczas mrozów.Rośliny zimozielone warto też ocieniać siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed

Dodaj komentarz