W listopadzie mamy sporo pracy. Kończymy porządki w ogrodzie, aby przygotować ogród do zimy. Porządkujemy rabaty: zagrabiamy liście i wywozimy lub odkładamy na kompost, przycinamy zmarznięte pędy większości bylin (z wyjątkiem traw i tych, które mają ozdobne kwiatostany), związujemy wysokie trawy ozdobne w „chochoły”, wokół róż usypujemy kopczyk z ziemi i kory, iglaki o wąskim pokroju (jałowce, tuje) okręcamy sznurkiem, aby zapobiec wyłamaniu gałązek pod wpływem mokrego śniegu. Jeżeli jesień jest ciepła i wilgotna, trawa będzie rosła nawet do początku listopada. Przed zimą trawnik  powinien być dokładnie wygrabiony i skoszony na wysokość ok. 4cm. Jeśli nie skosimy trawy wcale lub skosimy ją zbyt wysoko, będzie gniła pod śniegiem. Jeśli skosimy zbyt nisko, korzenie będą narażone na przemarz­nięcie. W obu przypadkach wiosną czeka nas przykra niespodzianka – wyłaniające się spod śniegu płaty zniszczonej lub chorej murawy wymagające intensywnej regeneracji lub usunięcia.
          Jeśli jest pogodnie, konserwujemy drewniane elementy architektury ogrodowej (pergole, trejaże, kratki) jeśli chcemy, żeby taras z drewna egzotycznego ładnie wyglądał w przyszłym sezonie, powinniśmy go zaolejować przed zimą. Czyścimy także narzędzia ogrodnicze, dbamy o kosiarkę, czyścimy ją przed zimą, oliwimy części narażone na wilgoć, wymieniamy olej i filtry, noże tnące oddajemy do ostrzenia. Donice na tarasie najlepiej zgrupować w jednym, zacisznym miejscu i okręcić folią pęcherzykową i matami słomianymi.
           Jeżeli listopad jest łagodny  i gleba nie zamarzła, można jeszcze sadzić drzewa i krzewy owocowe z  „gołym korzeniem” oraz rośliny ozdobne w donicach. Można sadzić również byliny, ale przycinamy je dopiero na wiosnę.
Przygotowujemy rośliny do zimy. Rośliny zimozielone, w przeciwieństwie do tych zrzucających liście jesienią, także zimą pobierają wodę. Gdy ziemia jest zmarznięta rośliny nie mają szansy pobrać wody korzeniami, dlatego tak ważne jest solidne podlanie roślin zimozielonych przed nastaniem mrozów. Rośliny wrażliwe na mróz i świeżo posadzone okrywamy gałązkami iglastymi lub innym materiałem (agrowłókniną, matami słomianymi, tekturą falistą lub grubą warstwą kory mielonej). Z osłanianiem należy poczekać do pierwszych zapowiadanych mrozów, które zwykle pojawiają się na początku grudnia.
       Przygotowanie systemu nawadniającego do zimy obejmuje głównie usunięcie całej wody z rurociągów systemu nawadniającego i sprzętu. Jest to niezbędne, aby zapobiec zamarznięciu wody w okresie temperatur ujemnych, co może spowodować uszkodzenia rur, kształtek, zaworów i zraszaczy. 

Dodaj komentarz